Huntron

Huntron, elektronik kart devrelerini test eden, varsa hataları teşhis eden ve sorun gideren, mühendisler ve teknisyenler için ürün geliştiren bir firmadır. Merkezi Amerika’da bulunan firma 1976 yılında kurulumundan sonra ilk olarak, basılı devre kartları arızalarını belirlemek için sorun giderme aracı Huntron Tracker ürününü piyasaya sürdü. Zaman içinde Huntron, kart üretimlerindeki karmaşıklıklarla başa çıkmak ve kullanıcıların zamanlarından tasarruf etmesine yardımcı olmak için robotik otomasyonlar ekledi. Geliştirdiği Access Prober ürün grubu ile manuel yöntemlerde test edilme sürelerini on kat oranda azaltabilir duruma geldi.

Elektronik Test Cihazları

Elektronik kart teknolojik ürünlerin en önemli parçaları arasındadır. Cihaz üzerinde bulunan tüm parçaların çalışmasını sağlayan bu kartlar, elektronik ürünlerin beyni olarak adlandırılır. Kısacası elektronik devre üzerinde bulunan komponentlerin arasında elektriksel iletişimini sağlamakla görevlidir.

Elektronik kart arıza bulma işlemi her zaman kolay olmamaktadır. Kart üzerinde bulunan bileşenlerin tek tek test cihazı üzerine bağlanıp incelenmesinin de gerektiği durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kart üzerinde bulunan arızaların tespitinde elektronik kart test cihazları kullanılması, işleyişi oldukça kolaylaştırmaktadır. Arıza durumunda parçaların tek tek sökülmesi ve test edilmesi fazla zaman ve iş gücü harcanmasına neden olur. Bu duruma paralel olarak maliyetlerde de artış görülür. Manuel yöntemlere göre on kata kadar zaman tasarrufu sağlayabildiği için çalışma maliyetini önemli ölçüde düşürür. Aynı zamanda insan hatalarının da önüne geçtiği için daha güvenilir sonuçlar verebilmektedir.

Huntron ile Enerji Olmadan Test İşlemi

Huntron test cihazları, devre üzerinde bir enerji olmadan test etme imkanı sunar. Sınırlı akımı sinüzoidal eğri olarak elektronik malzemenin iki ucuna temas ettirerek görebilirsiniz. Dalga şekli sonucuna göre yatay çizgi voltaj, dikey çizgi akım olarak ekranda görüntülenebilmektedir. Hatalı malzemeleri sağlam devre ile karşılaştırabilmektedir.

Huntron tracker 2000 serisi, Huntron Tracker 2800S cihazına ait kablo ve test klibi ile her kanal ayrı ayrı taranabilmektedir. Tracker 2800 ve Tracker 2800S  masa üstünde probla, kablolu dip klipleri ile çalışan cihazlardır. Bu üniteler düşük değerde çok verimli yazılım kontrolünde çalışırlar. Tracker cihazları voltaj,direnç ve frekans olmak üzere 100 değişik kombinasyonda çalışabilmektedir.

Huntron Test Cihazları

Devre içerisindeki bozuk malzemeleri teknisyenlerden çok daha kısa zamanda, Huntron Tracker ile test etmektedir. Yoğun komponent arızalarında test cihazları bozuk malzemeleri çok kısa sürede bulabilmektedir. Power kısmındaki bozuk komponentleri bulup, test ettikten sonra çözüme hızlı bir şekilde ulaşılabilir.

Başta askeri ürünler üreten firmalar olmak üzere birçok sektörde Huntron test cihazları kullanılmaktadır. Huntron test cihazları, osiloskop, ölçü aletleri ve lojik analizör cihazları ile birlikte kullanılabilmektedir.

Huntron Test Cihazlarının test edebildiği bazı malzemeler;

Pasif malzemeler: Dirençler, Kondansatörler, Bobinler, Diyotlar, Varaktör, Yüksek voltaj Transistörler, NPN ve PNP, Bipolar, Darlington, JFET, MOSFET, Röleler, LED’ler LED displayler, Photo Transistörler, Optocouplers, Dijital ve Analog entegreler.

Daha Fazlasını Gör

Başa Dön