Pace

Pace, elektronik parçaların lehimlenmesi, yeniden işlenmesi ve onarımı için çözümler üreten, sektörde 60 yıllık köklü deneyimi ile öne çıkan bir fimadır. Dünya çapında ofisleri bulunan Pace markası gelişmiş teknolojilerle elektronik aletlerin montajı ve onarımı için çözümler üretmektedir. Pace, ilk olarak 1958 yılından bu yana sektörde olan ve ilk geliştirdiği ürünlerden biri olan vakumlu lehim sökme sistemi ile endüstriyel alanda önemli bir gelişme kaydetmiş oldu. Günümüzde, Pace havya ve lehim sökme istasyonu, yeniden işleme istasyonları, el aletleri gibi çeşitli alanlarda hizmet vermektedir. Arıca elle yapılan lehimleme işlemlerinde oluşan zararlı parçacık ve gazların zararlarını azaltacak duman tahliye sistemlerinin üretimini de yapmaktadır. Bu sistem sayesinde çalışanların lehimleme işlemi sırasında ortaya çıkan zararlı maddeleri solumalarını engelleyerek sağlık sorunlarını en aza indirmektedir.

Doğru Lehimleme Nasıl Yapılır?

Lehim, kurşun ve kalay metallerinden oluşan bir alaşımdır. Lehimleme işlemi ise en az iki metalin özel yöntemler kullanılarak lehim teli ile birlikte birleştirilmesi işlemine denir. Bu lehimleme işlemi düzgün yapılmadığında ileriye yönelik bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Lehimleme işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır;

  1. Kaliteli bir havya kullanılmadığında lehim telini tam olarak eritmeyebilir. Bu gibi durumlarda soğuk lehimleme adı verilen bir sorun ortaya çıkar ve ilerleyen süreçte lehimlenen bağlantıda sorun yaşanabilir.
  2. Bazı durumlarda da ters bir durum yaşanabilir. Lehim teli ısınmasına rağmen eriyemediğinde devre kartı aşırı ısınmaya maruz kalır ve bu bölgede sorun ortaya çıkabilir.
  3. Lehim kullanım miktarı da lehimleme işleminin sağlamlığını etkiler. Az lehim kullanımı bağlantının sağlam olmamasına neden olurken, fazla lehim kullanımı da kısa devrelere neden olabilir.
  4. Lehim donmadan malzemenin hareket ettirilmesi de lehim sağlamlığını etkiler.

Pace Havya Çeşitliliği

Lehimleme işlemi kolay gibi gözüksede ustalık isteyen bir iştir. Lehim yapılacak alana ve lehimleme miktarına göre kullanılacak havyada oldukça önemlidir. Çeşitli amaçlar için çeşitli havya makineleri bulunmaktadır.

Örneğin küçük parçalarla çalışmanız gereken bir işiniz var ise daha ince uçlu ve az güçle çalışan bir kalem havya kullanabilirsiniz. Küçük parçalarda yüksek sıcaklık komponente zarar verebilir. Fakat daha büyük parçaların lehimleme işlemi yapılıyorsa daha yüksek sıcaklıkta çalışan bir havyaya ihtiyacınız olacaktır. Pace bu konuda kullanıcılara profesyonel çözümler sunmaktadır. Kullanıcının ihtiyacına göre istenilen ısı seviyelerine yükselebilecek güç kaynakları bulunmaktadır. Havya kullanımı sırasında en önemli özelliklerden biri havya ucundaki ısıyı sabit tutmaktır. Pace, Intelliheat döngü sıcaklık teknolojisi ile havya ucundaki  sıcaklığı sabit tutarak, kaliteli bir lehimleme işlemi yapmanızı sağlar. Üstelik bunu yapmak için güç kaynağı üzerindeki kadranı istediğiniz değere getirmeniz yeterlidir.

Havya kullanımında en önemli etkenlerden biride havya ucu tipleridir. Birçok uç tipi bulunmaktadır. Bunlar; keski uç, talaş kaldırma ucu, farklı ölçeklerde konik uçlar, çizel uç, bükülmüş uçlar, dereceli uçlar gibi çok çeşitli uç tipleridir. Pace yedek uç ve diğer parçalar konusunda zengin bir içeriğe sahiptir.

Pace, BGA Rework adı verilen elektronik bileşenlerin sökülmesini ve tekrardan lehimlenmesini sağlayan kapsamlı makinaların üretimini de yapmaktadır.

Klasik havya standlarının dışında daha profesyonel üretim yapılan tesisler için Pace çoklu kanallı lehim istasyonları da bulunmaktadır. Aynı güç kaynağına bağlı birden fazla havya standı bulunmaktadır. Güç ünitesi farklı sıcaklıkla çalışma imkanı sağlayan bir arayüzü bulunmaktadır. Bir havyada yüksek sıcaklık varken diğer havyada düşük sıcaklık olmasını sağlayabileceğiniz ve farklı uç tipleri ile çalışabilmeniz için çoklu stand desteği vermektedir. Aynı istasyonla farklı havyalar, emme, cımbız gibi özellikleri kullanmanıza olanak sağlar.

Pace Sıcak hava lehimleme cihazları ile de lehimleme işlemi yapılabilir. Özellikle devre kartlarında bulunan çiplerde çok ince teller bulunmaktadır. Bu telleri havya yardımı ile lehimlemek mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda sıcak hava üfleyerek lehimleme işlemi yapılabilir.

Bunların dışında kontrollü duman emme ürünleri de bulunmaktadır. Lehimleme sırasında oluşan zararlı gazları emen bu cihazlar, çalışanların bu gazları solumasını engellemek için üretilmiştir.

Daha Fazlasını Gör

Başa Dön